Wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Prawo
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 28 |
 

Wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej

29 maja 2011

mala fotka


mgr inż Jerzy Żurawski 




W 2011 pierwszy raz w historii polskiego sądownictwa z powodu wadliwie sporządzonej charakterystyki energetycznej budynku sąd uchylił zaskarżoną decyzję pozwolenia na budowę. W związku z tym automatycznie cofnięto decyzję administracyjną na użytkowanie budynku. Po uprawomocnieniu się wyroku  użytkowników budynku czeka niemiła niespodzianka.
 









 Od wprowadzonych w 2009 zmian w Prawie budowlanym [1] i odpowiednich rozporządzeniach [2], [3], [4] dyskutuje się jak powinna wyglądać projektowana charakterystyka?  Istnieje szereg sprzecznych opinii. Zdaniem niektórych wystarczy spełnić jeden z dwóch przypadków opisanych w warunkach technicznych[3], który obejmuje następujące wymagania: parametry izolacyjne przegród nie przekraczają wartości granicznych (UMAX ), izolacja termiczna instalacji spełnia wymagania określone w rozporządzeniu oraz spełnienie wymagania stawiane przegrodom przeźroczystym.

Drugi warunek dotyczy spełnienia wymagań w zakresie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP oraz spełnia pozostałych wymagań określonych w warunkach technicznych [3]. Jednak wymagany prawem zakres opisany został w rozporządzeniu w sprawie zakresu i form projektu budowlanego [2]

Aktualnie opracowywane projekty budowlane prawie zawsze nie spełniają wymagań w zakresie jakości energetycznej budynków. Projektanci pomijają szereg zagadnień projektowych  wymaganych prawnie, czasami nawet nie wiedzą, że w ramach projektu architektoniczno -budowlanych niezbędne jest wykonanie tak szczegółowych analiz.  Bardzo często zdarza się nam konsultować projekty, które nie spełniają żądnych standardów w zakresie jakości energetycznej. Sytuacja jest dramatyczna.

Spróbujmy przeanalizować aktualne wymagania prawne i ustalić co powinien  zawierać projekt architektoniczno-budowlany w zakresie charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii. (...)


Całość artykułu w PDF >>

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Prawo
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 28 |
  1. Program dopłat do domów energooszczędnych - czy warto starać się o dotację?
  2. Nowe warunki techniczne 2014
  3. Analiza wymagań energetycznych w projekcie zmiany rozporządzenia w sprawie warunków tech.
  4. Wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej
  5. Uwagi do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z 6.11.2008 w kontekście świadectw energetycznych
  6. Ustawa termomodernizacyjna na nowo - Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów
  7. CERTYFIKACJA po polsku
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  9. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
  10. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 listopada 2008 r.
  11. Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki
  12. Uwagi dotyczące projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju