menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu
 

program do certyfikacji energetycznej >>>
 
program zgodny z wytycznymi dofinanasowania NFOŚiGW >>>
 
program do modelowania energetycznego budynków - projekt - ocena - optymalizacja >>>
 
program do audytów energetycznych >>>
 
program do audytów remontowych >>>
 

program do określania współczynnika przenikania ciepła dla stolarki >>>

 

Programy DAEŚ / Programy : Certo - Pomoc
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 35 |
 

Certo Pomoc: Optymalizacja - Wentylacja mechaniczna

12.6. Wentylacja mechaniczna

Powrót do Spisu Treści

UWAGA: W niniejszej instrukcji termin „wentylacja naturalna” oznacza wentylację naturalną i mechaniczną wywiewną, a „wentylacja mechaniczna” oznacza wentylację mechaniczną nawiewną oraz mechaniczną nawiewno-wywiewną.

W oknie „Ulepszenie związane z wentylacją mechaniczną” podajemy następujące dane:

·         unikalną nazwę ulepszenia

·         opis ulepszenia

·         kosztorys ulepszenia

·         wentylację w pomieszczeniach

Na szczególną uwagę zasługuje ramka „Wentylacja w pomieszczeniach”. Początkowo CERTO listuje w niej wszystkie pomieszczenia optymalizowanego budynku, podając:

·         część budynku: P – podstawowa, D – dodatkowa

·         nazwę lokalu

·         nazwę pomieszczenia

·         rodzaj wentylacji

·         strumień powietrza wentylacyjnego V [m3/h]

Zadaniem audytora jest określenie nowych, docelowych parametrów wentylacyjnych pomieszczeń, w których parametry te ulegają zmianie w wyniku optymalizacji. Do określenia tych parametrów służy okno otwierane poprzez dwukrotne kliknięcie pomieszczenia. W oknie tym określamy – w sposób analogiczny do tego z zakładki „Wentylacja” okna „Pomieszczenie” – docelowy rodzaj oraz parametry wentylacji:

UWAGA: W ramach ulepszeń związanych z wentylację mechaniczną w pomieszczeniach wentylowanych naturalnie można przejść jedynie z wentylacji naturalnej na mechaniczną. Ewentualne przejścia w obrębie wentylacji naturalnej (tj. z naturalnej na mechaniczną wywiewną i vice versa) mogą być ujęte w ramach ulepszeń przegród przezroczystych i wentylacji naturalnej.

W przypadku przejścia z wentylacji naturalnej na mechaniczną dostępne są dwa przyciski z symbolem równości umożliwiające automatyczne wstawienie w pola „Strumień powietrza nawiewanego / wywiewanego (mechanicznie)” oryginalnego strumienia wentylacji naturalnej.

W przypadku budynku z wieloma pomieszczeniami modyfikacja wentylacji może być bardzo pracochłonna. Dlatego też wprowadzono możliwość grupowej edycji wentylacji w wielu pomieszczeniach naraz. W tym celu należy, korzystając z klawiszy Ctrl/Shift, zaznaczyć interesujące nas pomieszczenia i kliknąć przycisk EditInformationHS „edytuj rodzaj i parametry wentylacji w zaznaczonych pomieszczeniach”. W odpowiedzi CERTO otworzy okno z aktualną wentylacją pomieszczenia zaznaczonego w ostatniej kolejności, którą możemy zmodyfikować. Po zatwierdzeniu edycji przyciskiem „OK” CERTO zmodyfikuje wentylację we wszystkich zaznaczonych pomieszczeniach, przy czym przy przejściu z wentylacji naturalnej na mechaniczną zrobi to w sposób „inteligentny”, tzn. jeśli skorzystaliśmy z opcji zachowania oryginalnego strumienia, to strumienie w poszczególnych pomieszczeniach będą odpowiadały oryginalnym strumieniom tychże pomieszczeń, a nie tego zaznaczonego w ostatniej kolejności. Tak samo dotyczy strumienia powietrza wentylacji kanałowej, jeśli skorzystano z opcji wstawienia 10% kubatury pomieszczenia.

Zaznaczenie wielu pomieszczeń o takim samym rodzaju wentylacji można sobie ułatwić korzystając z filtra znajdującego się pod listą pomieszczeń:

Chcą na przykład wybrać wszystkie pomieszczenia z wentylacją naturalną, filtrujemy je po wentylacji naturalnej, zaznaczamy pierwsze z nich, a następnie, przytrzymując klawisz Shift, zaznaczamy ostatnie.

W razie pomyłki możemy skorzystać z przycisku Edit_UndoHS „przywróć rodzaj i parametry wentylacji w zaznaczonych pomieszczeniach”.

Zmienione pomieszczenia mają w kolumnie „Zmiana?” wyraz „TAK”, a docelowy rodzaj wentylacji jest wypisany w kolumnie „Wentylacja – PO”.

Wyróżnia się następujące trzy rodzaje ulepszeń związanych z wentylacją mechaniczną:

·         ulepszenie polegające na montażu wentylacji mechanicznej (przejście z wentylacji naturalnej na mechaniczną)

·         ulepszenie polegające na modernizacji istniejącej instalacji wentylacji mechanicznej (montaż urządzeń do odzysku ciepła)

·         ulepszenie polegające na demontażu wentylacji mechanicznej (przejście z wentylacji mechanicznej na naturalną)

W CERTO można definiować także ulepszenia mieszane, czyli polegające np. na montażu wentylacji mechanicznej w pewnych pomieszczeniach oraz modernizacji istniejącej instalacji wentylacji mechanicznej w pozostałych.

 

UWAGA: Możliwość zmiany parametrów wentylacyjnych pomieszczeń jest wspólna dla ulepszeń przegród przezroczystych oraz tych związanych z wentylacją mechaniczną. Stąd może dojść do sytuacji, w której w wariancie optymalizacyjnym znajdą się ulepszenia zakładające sprzeczne parametry wentylacyjne w niektórych pomieszczeniach (np. ulepszenie A zakłada przejście w pomieszczeniu „pokój” z wentylacji naturalnej na mechaniczną wywiewną, a ulepszenie B – na mechaniczną nawiewno-wywiewną). CERTO wychwytuje takie sytuacje i zgłasza w postaci błędów.

 

UWAGA: W przypadku optymalizacji na potrzeby audytu energetycznego NIE NALEŻY wyceniać ulepszenia systemu wentylacji w dodatkowej części budynku (DCB).

Wyniki obliczeń

Na zakładce „Wentylacja mechaniczna” CERTO prezentuje następujące parametry posortowanych rosnąco po SPBT ulepszeń:

·         nazwa

·         Q1 [GJ/a] – zapotrzebowanie budynku na energię na wentylację po realizacji ulepszenia

·         q1 [kW] – zapotrzebowanie budynku na moc cieplną na wentylację po realizacji ulepszenia

·         nakłady [zł]

·         SPBT [a]

Ulepszenie optymalne (tj. z najmniejszym dodatnim SPBT) wyróżnione jest pogrubioną, niebieską czcionką i żółtym tłem.

 Powrót do Spisu Treści

   
lista pozostałych artykułów w dziale Programy DAEŚ Certo - Pomoc
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju