menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu
 

program do certyfikacji energetycznej >>>
 
program zgodny z wytycznymi dofinanasowania NFOŚiGW >>>
 
program do modelowania energetycznego budynków - projekt - ocena - optymalizacja >>>
 
program do audytów energetycznych >>>
 
program do audytów remontowych >>>
 

program do określania współczynnika przenikania ciepła dla stolarki >>>

 

Programy DAEŚ / Programy : Certo - Pomoc
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 35 |
 

Certo Pomoc: Optymalizacja - Przegrody

12.4. Przegrody

Powrót do Spisu Treści

W górnej części zakładki „Przegrody” CERTO listuje wszystkie przegrody budynku, przez które są straty ciepła, podając następujące informacje:

·         część budynku: P – podstawowa, D – dodatkowa

·         lokal

·         pomieszczenie

·         rodzaj

·         nazwa

·         orientacja

·         współczynnik U [W/(m2K)]

·         powierzchnia całkowita (z otworami) [m2]

·         powierzchnia docieplenia [m2]

W pierwszej kolumnie „Część” znajduje się ponadto ikonka informująca, czy i jaką podjęto decyzję o konieczności ulepszenia danej przegrody. Możliwe są następujące opcje:

Helpjeszcze nie podjęto decyzji (wartość początkowa)

Flag_greenHSoptymalizacja nie jest konieczna

Flag_redHSoptymalizacja jest konieczna

Przed przystąpieniem do wprowadzania ulepszeń przegród zaleca się je pogrupować. Operacja ta zmniejsza liczbę wariantów optymalizacyjnych i koniecznych do wprowadzenia danych. Może być konieczna także ze względów technicznych – nie dociepla się wszakże jednej fasady fragmentami materiału izolacyjnego o różnych grubościach.

Do grupowania „ręcznego” służą następujące przyciski:

przeniesDoNowegoprzenieś zaznaczoną przegrodę do nowej grupy

przeniesDoIstniejacegoprzenieś zaznaczone przegrody do zaznaczonej grupy (do wcześniej utworzonej grupy można przenieść wiele przegród na raz – w tym celu należy je zaznaczyć korzystając z klawiszy Ctrl/Shift)

Ręczne grupowanie jest pracochłonne, tak więc w praktyce zwykle korzysta się z grupowania automatycznego. W CERTO przygotowano 5 trybów grupowania:

murypo rodzaju (np. wszystkie ściany zewnętrzne – GRUPA A, wszystkie podłogi na gruncie – GRUPA B, …)

idpo nazwie konstrukcji (z Kalkulatora U) (np. wszystkie ściany zewnętrzne o nazwie konstrukcji „Mur z cegły pełnej 25 cm” – GRUPA A, wszystkie ściany zewnętrzne o nazwie konstrukcji „Mur z cegły pełnej 35 cm” – GRUPA B, …)

Upo współczynniku U (np. wszystkie ściany zewnętrzne o wsp. U=1,0 W/(m2K) – GRUPA A, wszystkie ściany zewnętrzne o wsp. U=1,1 W/(m2K) – GRUPA B, …)

roza_wiatrowpo orientacji (np. wszystkie ściany zewnętrzne o orientacji N – GRUPA A, wszystkie ściany zewnętrzne o orientacji S – GRUPA B, …)

UiOrientacjapo współczynniku U i orientacji (np. wszystkie ściany zewnętrzne o wsp. U=1,0 W/(m2K) i orientacji N – GRUPA A, wszystkie ściany zewnętrzne o wsp. U=1,0 W/(m2K) i orientacji S – GRUPA B, …)

Przegrody można grupować wielokrotnie, np. „po orientacji”, a następnie pozostałe przegrody niezorientowane – „po rodzaju”.

UWAGA: Automatyczne grupowania usuwa parametry optymalizacyjne uprzednio ulepszonych przegród niezgrupowanych.

W każdym przypadku CERTO pilnuje, aby spełnione były następujące reguły:

·         w grupie mogą być tylko i wyłącznie przegrody tego samego rodzaju

·         w grupie mogą być tylko i wyłącznie przegrody z tej samej części budynku: podstawowej lub dodatkowej

·         w grupie mogą być tylko i wyłącznie przegrody o takich samych obliczeniowych temp. zewnętrznych (dot. tylko przegród sąsiadujących z przestrzenią nieogrzewaną)

Dla każdej grupy CERTO listuje następujące informacje:

·         część budynku: P – podstawowa, D – dodatkowa

·         rodzaj

·         nazwa

·         orientacja

·         współczynnik U [W/(m2K)]

·         powierzchnia całkowita (z otworami) [m2]

·         powierzchnia docieplenia [m2]

Analogiczne informacje podawane są dla wszystkich przegród zaznaczonej grupy:

·         lokal

·         pomieszczenie

·         nazwa

·         orientacja

·         współczynnik U [W/(m2K)]

·         powierzchnia całkowita (z otworami) [m2]

Zaznaczone grupy można usuwać za pomocą przycisku z czarnym iksem lub klawisza Del (wiele grup zaznacza się przy użyciu klawiszy Ctrl/Shift). Przycisk z czerwonym iksem służy do usunięcia wszystkich grup. Wybrane przegrody (wybrane przy użyciu klawiszy Ctrl/Shift) można usuwać z grupy za pomocą przycisku z zielonym minusem lub klawisza Del.

W celu ulepszenia przegrody niezgrupowanej lub grupy przegród należy wykonać na niej dwuklik. Następnie należy skorygować jej nazwę (nie dotyczy przegród niezgrupowanych), ocenić jej stan techniczny i podjąć decyzję o optymalizacji:

W następnym kroku określamy obliczeniową temperaturę wewnętrzną. Dla grupy przegród dostępne są następujące tryby:

·         średnioważona po kubaturze danej (tj. podstawowej lub dodatkowej) części budynku

·         średnioważona po kubaturze pomieszczeń zgrupowanych przegród

·         inna (własna)

Natomiast dla przegród niezgrupowanych dostępne są następujące tryby:

·         średnioważona po kubaturze danej (tj. podstawowej lub dodatkowej) części budynku

·         pomieszczenia

·         strefy obliczeniowej

·         inna (własna)

W trybie „inna” temperaturę należy podać „z ręki”. W pozostałych trybach CERTO wyświetla temperaturę policzoną dla wybranego trybu:

Dla grupy przegród wybieramy aktualną wartość współczynnika U spośród wsp. przegród grupy lub decydujemy się na wartość średnioważoną:

Następnie wybieramy (spośród materiałów izolacyjnych z Kalkulatora U) lub podajemy „z ręki” parametry materiału dociepleniowego oraz powierzchnię docieplenia [m2] (podgląd aktualnej wartości powierzchni całkowitej dostępny jest po najechaniu kursorem lub wejściu do pola „Powierzchnia docieplenia”).

Zaznaczenie opcji „Dodaj izolację przed warstwą powietrza” spowoduje umiejscowienie, w plikach z wariantami, izolacji przed słabo lub dobrze wentylowaną warstwą powietrza. Z opcji tej korzystamy w przypadku dachów/stropodachów wentylowanych.

Domyślnie CERTO optymalizuje przegrody automatycznie, tj. ustala optymalną grubość docieplenia z zakresu od 1 do 50 cm. Istnieje jednak możliwość optymalizacji ręcznej. W tym celu odznaczamy pole „Optymalizacja automatyczna” i podajemy wybraną przez nas grubość docieplenia:

Następnie podajemy koszty docieplenia, stawkę VAT oraz podstawę przyjęcia wyceny:

Podgląd kosztu scalonego [zł/m2] dla grubości docieplenia z zakresu od 1 do 50 cm dostępny jest po kliknięciu przycisku z symbolem sumy:

W kolejnym kroku wpisujemy ewentualne uwagi.

Parametry materiału dociepleniowego, wraz kosztami docieplenia oraz uwagami, można skopiować z uprzednio ulepszonej przegrody/grupy przegród. Służy do tego przycisk CopyHS „wstaw kopię parametrów docieplenia z innej przegrody lub grupy przegród”:

Mostki liniowe

Docieplenie przegrody wpływa na jej mostki liniowe, tak więc w ostatnim kroku należy poinstruować CERTO w jaki sposób powinien je zmodyfikować z plikach z wariantami. Służy do tego zakładka „Mostki liniowe”:

W ramce „Mostek liniowy stolarki” CERTO prezentuje domyślny mostek liniowy dla przegród przezroczystych, zdefiniowany w Kalkulatorze U. Aby go zmodyfikować korzystamy z przycisku mostek_liniowy „określ mostek liniowy stolarki dla przegrody po dociepleniu”:

Mostek ten możemy też usunąć za pomocą przycisku DeleteHS „usuń aktualny mostek liniowy stolarki”.

W ramce „Mostki liniowe przegrody” CERTO prezentuje wszystkie rodzaje mostków liniowych danej przegrody. Pierwsze 4 kolumny zawierają dane mostka przed usunięciem/modyfikacją, kolumna piąta – „Z / U” – informuje o zmianie lub modyfikacji mostka, natomiast ostatnie 4 kolumny zawierają dane mostka po modyfikacji. I tak mostki możemy usuwać (przycisk DeleteHS „usuń zaznaczony mostek”) lub modyfikować (dwuklik). W razie pomyłki mostek możemy przywrócić do jego stanu przed modernizacją (przycisk Edit_UndoHS „przywróć zaznaczony mostek”).

Wyniki obliczeń

Na zakładce „Przegrody” CERTO prezentuje następujące parametry posortowanych rosnąco po SPBT optymalizowanych przegród niezgrupowanych i grup przegród:

·         nazwa przegrody / grupy

·         U0 [W/m2K] – aktualny wsp. U

·         F [m2] – powierzchnia całkowita (tj. strat ciepła) z otworami

·         λ [W/mK] – wsp. przewodzenia ciepła materiału dociepleniowego

·         d [m] – grubość optymalnego docieplenia

·         U1 [W/m2K] – wsp. U po dociepleniu

·         koszt [zł/m2] – jednostkowy koszt docieplenia dla optymalnej grubości

·         nakłady [zł]

·         SPBT [a]

Po zaznaczeniu danej przegrody / grupy CERTO prezentuje szczegółowe wyniki optymalizacji dla docieplenia z zakresu grubości od 1 do 50 cm:

W przypadku optymalizacji automatycznej ulepszenie optymalne (tj. z najmniejszym dodatnim SPBT) wyróżnione jest pogrubioną, niebieską czcionką i żółtym tłem.

W przypadku optymalizacji ręcznej ulepszenie optymalne (tj. z najmniejszym dodatnim SPBT) wyróżnione jest żółtym tłem, a ulepszenie wybrane – pogrubioną, niebieską czcionką:

Powrót do Spisu Treści

   
lista pozostałych artykułów w dziale Programy DAEŚ Certo - Pomoc
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju