Skąd wziąć pieniądze na remont budynku? 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Skąd wziąć pieniądze na remont budynku?

24 sierpnia 2008
mala fotka

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta – z oszczędności. Niestety odpowiedź na kolejne pytanie – jak osiągnąć taki poziom oszczędności aby starczyło na remont – już nie jest tak proste.

Co wobec tego robić? Proponuję abyśmy przemyśleli zupełnie odwrotny przypadek – skąd wziąć pieniądze na remont aby po jego zakończeniu pojawiły się oszczędności?

Na pewno najważniejsza jest zgoda wspólnoty co do celów remontowych: ocieplamy ściany, wymieniamy instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody, remontujemy dach. Mając jasno określony cel szacujemy koszty i najczęściej okazuje się, że nasze dotychczasowe oszczędności zgromadzone na funduszu remontowym stanowią zaledwie ułamek potrzebnej kwoty. Pierwszym pomysłem jaki przychodzi do głowy jest podniesienie stawki funduszu remontowego i rzeczywiście jest to pomysł bardzo racjonalny, bo przy bardzo niskich wpłatach na ten fundusz trudno zebrać środki pozwalające dokonać znaczących remontów w rozsądnym czasie.

Mamy więc rozwiązany pierwszy problem – comiesięczne wpłaty na fundusz remontowy pozwalają planować znaczący remont budynku w perspektywie kilku lat. Niestety przez te kilka lat płacimy wysokie składki na fundusz remontowy i jednocześnie płacimy coraz większe pieniądze za ogrzewanie. Dodatkowo drożeją materiały i usługi budowlane co powoduje, że cały czas gonimy cel jakim jest zgromadzenie odpowiedniej kwoty na remont.

Czy można przerwać ten łańcuch niekorzystnych okoliczności?

Tak! Po pierwsze należy zadbać o oprocentowanie pieniędzy gromadzonych przez wspólnotę. BISE proponuje różne możliwości lokowania środków przez wspólnoty mieszkaniowe, które można dopasować do długości okresu oszczędzania i sposobu dokonywania dopłat do lokaty.

Po drugie należy się zastanowić nad możliwością zaciągnięcia kredytu w BISE. Finansowanie inwestycji za pomocą kredytu ma jedną ogromną zaletę – można ją zrealizować teraz a w przyszłości spłacać kredyt z oszczędności jakie pozostaną w kieszeni po obniżeniu opłat za centralne ogrzewanie lub ciepłą wodę. Proszę zwrócić uwagę, że przy takim rozwiązaniu odpada problem wzrostu cen materiałów i usług!

Jak widać kredyt bankowy pozwala zlikwidować niekorzystne zjawisko jakim jest nakładanie się opłat – wpłat na fundusz remontowy i opłat za ogrzewanie.

Na co Bank BISE może udzielić kredytu wspólnocie mieszkaniowej?

Przede wszystkim może udzielić kredytu termomodernizacyjnego – jest to taki kredyt w wyniku którego nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków. Można z kredytu wykonać przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, zmianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne. W przypadku inwestycji termomodernizacyjnych wspólnota mieszkaniowa otrzymuje premię po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Wysokość premii wynosi 25% zaciągniętego kredytu i jednorazowo spłaca właśnie taką część kredytu. Kredyt termomodernizacyjny jest udzielany maksymalnie na okres 10 lat. Wspólnota musi zgromadzić środki własne (w tym poniesione koszty, np. wykonanie dokumentacji) w wysokości 20% wartości inwestycji.

Drugim kredytem, którego może udzielić Bank BISE jest kredyt inwestycyjny, który może być przeznaczony na dowolne cele inwestycyjne na przykład takie jak: remont balkonów, pokrycie dachu, wymiana lub modernizacja kanalizacji, osuszenie budynku i wiele innych. Z kredytu inwestycyjnego nie mogą być pokryte bieżące koszty działalności wspólnoty takie jak: sprzątanie, opłaty za odprowadzanie ścieków, wywóz odpadów, itp. Maksymalny okres na jaki udzielamy kredytu to 7 lat, natomiast środki własne jakie musi zgromadzić wspólnota to 25% wartości inwestycji.

Jakie warunki musi spełnić wspólnota mieszkaniowa aby otrzymać kredyt?

Najważniejszym warunkiem jest wysokość wpływów na rachunek funduszu remontowego. Wysokość raty kredytu (kapitał + odsetki) nie może być wyższa niż 70% wpływów na rachunek wspólnoty.

Oczywiście jeśli mówimy o kredycie to natychmiast powstaje pytanie o zabezpieczenia. Skąd wziąć poręczenie, na której nieruchomości ustanowić hipotekę, jak zebrać na wekslu podpisy wszystkich członków wspólnoty? W tym przypadku BISE również jest w stanie pomóc. Otóż od kilku lat w przypadku kredytów dla wspólnot mieszkaniowych stosujemy bardzo proste zabezpieczenie jakim jest pełnomocnictwo do rachunku funduszu remontowego. Oznacza to, że BISE ma pierwszeństwo do dysponowania środkami znajdującymi się na tym wydzielonym rachunku, oczywiście korzysta z tej formy zabezpieczenia jedynie w przypadku gdy w danym miesiącu brakuje na spłatę kredytu (bo ktoś nie zapłacił czynszu).

Czy jest to jedyne zabezpieczenie jakiego wymaga BISE?

W przypadku kredytów o wartości nie przekraczającej 300 tys. złotych jest to zabezpieczenie wystarczające. Natomiast gdy wartość kredytu przekracza 300 tys. złotych to proponujemy wspólnocie wykupienie poręczenia. W ramach grupy Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych (ISE) funkcjonuje fundusz poręczeniowy, który jako jedyny w Polsce specjalizuje się w poręczeniach dla wspólnot mieszkaniowych.

Co się dzieje z kredytem jeśli zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek? Na przykład w czasie remontu dachu zostaje zaprószony ogień i płonie część dachu.

Oczywiście w takich przypadkach możemy podjąć rozmowy na temat karencji w spłacie kapitału lub wydłużyć umowę kredytową. Jednak przed zaciągnięciem kredytu prosimy w imię własnego bezpieczeństwa o sprawdzenie, czy dom (część wspólna budynku) jest ubezpieczona od następstw takich przypadków jak: pożar, zalanie, huragan, nawałnica, itp.

Zapraszamy do Banku Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych. Nasi specjaliści policzą ile będzie wynosiła rata kredytu, podpowiedzą ile powinna wynosić stawka funduszu remontowego aby można było zrealizować zaplanowaną inwestycję. Podpowiedzą jak skorzystać z kredytów preferencyjnych (z dopłatami) na termomodernizację budynków.







   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
  1. Skąd wziąć pieniądze na remont budynku?
  2. Problemy prawno-organizacyjne związane z realizacja inwestycji termomodernizacyjnej
  3. Możliwości finansowania termomodernizacji budynków wspólnot mieszkaniowych
  4. Kiedy Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci premię termomodernizacyjną ?
  5. Jaki jest tryb przyznawania premii termomodernizacyjnej ?
  6. Co to jest audyt energetyczny ?
  7. Które banki będą udzielały kredytów na realizację przedsię-wzięć termomodernizacyjnych ?
  8. Gdzie można się ubiegać o premię termomodernizacyjną ?
  9. Kto może się ubiegać o premię termomodernizacyjną ?
  10. Co to jest premia termomodernizacyjna ?
  11. Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne ?
  12. Zasady udzielania premii termomodernizacyjnej
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju