Audyty energetyczne opracowywane w programach komputerowych 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Audyty energetyczne opracowywane w programach komputerowych

21 sierpnia 2008

mala fotka

Obowiązujące "Prawo budowlane" narzuca wymóg projektowania i budowania nowych obiektów jako budynków energooszczędnych. Niestety nie zawsze warunki te są spełniane przez projektantów. A tu szykują się dalsze zmiany związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. W najbliższym czasie, czyli od 2006 roku zacznie nas obowiązywać Dyrektywa (2002/91/EC) Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. dotycząca jakości energetycznej budynków.

 

Pomimo obowiązujących nas już od około 10 lat przepisów narzucających projektowanie i wykonywanie budynków i ich instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w taki sposób, aby ilość energii cieplnej, potrzebnej do użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie, energooszczędność dość często pozostaje w sferze reklamy osiedli mieszkaniowych, rzadziej w projekcie i na budowie. Przyczyną jest przede wszystkim brak odpowiedniej wiedzy oraz "odchudzanie" z przyczyn ekonomicznych zawartości projektów. Poszukiwane jest dobre i praktyczne oprogramowanie wspomagające projektowanie i wykonywanie w prosty sposób analiz energetycznych budynków oraz oprogramowanie do wykonywania audytów energetycznych. Dobrą propozycją są więc dostępne na rynku programy Agnes i eVe pozwalające w sposób szybki i skuteczny sposób wykonać szereg analiz energetycznych budynku i analiz audytorskich. Jeśli zaś potrzebne są nam dodatkowo wydruki, które chcemy złożyćw różnych funduszach, bankach możemy skorzystać z bogatszego pakietu programu pod nazwą eVe UT opracowanego specjalnie do wykonywania audytów energetycznych zgodnie z "Ustawą termomodernizacyjną".

Zakres oprogramowania wspomagającego wykonywanie analiz i audytów energetycznych

Zakres oprogramowania wspomagającego wykonywanie analiz i audytów energetycznych

 

 

Agnes

Demonstracyjna wersja programu Agnes jest dostępna na stronie internetowej www.cieplej.pl. Program oferuje użytkownikom szerokie możliwości i zakres rozwiązywanych problemów:

  • wyznacza obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną budynku Q i sezonowe zapotrzebowanie na ciepło E, sprawdza warunek normowy na E zgodnie z normą PN-B-02025:2001;
  • wykonuje optymalizację grubości ocieplenia zgodnie ze wskaźnikiem SPBT lub zgodnie z instrukcją ITB 334/02, korzystając wtedy ze wskaźnika NPV;
  • oblicza automatycznie wartości sezonowego zapotrzebowania na ciepło, wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E oraz moc cieplną Q dla wartości optymalnych U;
  • dokonuje oceny energetycznej istniejącego budynku;
  • pozwala oszacować wymianę powietrza realizowaną grawitacyjnie;
  • umożliwia określenie współczynnika przewodzenia ciepła U z uwzględnie niem mostków cieplnych;
  • zawiera rozbudowaną bazę danych materiałów budowlanych oraz szereg podpowiedzi zaczerpniętych z polskich norm i ustaw oraz materiałów szkoleniowych dla audytorów energetycznych.

Autorami programu jest zespół firmy Jaco, ciągle udoskonalający program, wprowadzający zmiany i udogodnienia np. w postaci najnowszej wersji 2.02 dostępnej od niedawna na rynku.

Nowości programu Agnes 2.02:

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

 

  • użytkownik ma teraz możliwość wprowadzenia własnego logo widocznego na wydrukach;
  • na życzenie użytkowników zainstalowano opis do okien oraz możliwość osobnego wprowadzania drzwi
  • program zawiera szereg podpowiedzi i wyciągów z norm. Aktualnie podpowiedzi pojawiają się automatycznie w trakcie użytkowania. W nowej wersji wprowadzono centralne wyłączanie i włączanie podpowiedzi, co wprawionym użytkownikom znacznie usprawnia pracę;
  • podczas nakładania nowej wersji na starą program pozwala zachowywać wprowadzone indywidualnie bazy danych materiałowych

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

 

Program Agnes jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla architektów, inżynierów budowlanych, jak i audytorów. Użytkownicy programu chwalą go głównie za przyspieszenie pracy, korzystając bowiem z programu Agnes i eVe projekt, który wykonywali kiedyś przez dwa, trzy tygodnie, wykonują teraz w dwa do trzech dni.

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

 

Zespół pracujący nad programem przewiduje dalszy rozwój oprogramowania umożliwiający wykonywanie dodatkowych analiz: np. obliczanie stateczności cieplnej budynku, umożliwienie wykonywania certyfikacji oraz spełnienie wymagań określonych w Dyrektywie (2002/91/EC). Najbliższe zmiany obejmą między innymi:

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

Kolejne etapy obliczania zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń i całego obiektu

 

  • wprowadzenie kalkulatora powierzchni przegród zewnętrznych umożliwiającego bez konieczności tworzenia nowego arkusza kalkulacyjnego, obliczenie powierzchni ścian zewnętrznych, okien i dachu z automatycznym przenoszenie wyników do kolejnych pozycji określających typ przegrody;
  • w programie pojawi się dodatkowy moduł-obliczanie stateczności cieplnej budynku;
  • rozbudowanie działu analizy mostków termicznych.

Wg harmonogramu rozwoju programu wprowadzenie wszystkich ww. zmian przewidziane jest do końca roku 2004.

 

eVe i eVeUT

Znacznie więcej zamian wprowadzono do programu eVe, służącego do wykonywania audytu energetycznego. Program w dostępnej aktualnie wersji umożliwia:

  • wykonywanie audytów energetycznych zgodnie z wymaganiami jakie stawiają fundusze ekologiczne (Ekofundusz, NFOOEiGW, WNOOEiGW, fundusze z UE). Metodologia postępowania przyjęta została z "Ustawy termomodernizacyjnej",
  • wykonanie audytów szacunkowych ­ tzw. pre-audytów, które powalają wstępnie oszacować możliwości uzyskania dotacji lub kredytu, jaki powinien być udział własny. W programie eVe w prosty i szybki sposób uzyskujemy najważniejsze dane o:
    • przewidywanych kosztach planowanej inwestycji,
    • planowanych rocznych oszczędnościach energii i rocznych oszczędnościach kosztów,
    • przewidywanych procentowych oszczędnościach,
    • planowanej wysokości udziału własnego, przy której można spłacić kredyt z oszczędności,
    • planowanej kwocie kredytu,
    • miesięcznej racie kredytu i miesięcznych oszczędnościach.

Przykładowe zestawienie wyników audytu w programie eVe

Przykładowe zestawienie wyników audytu w programie eVe

 

Program umożliwia wykonanie pre-Audytu na podstawie:

Przykładowe zestawienie wyników audytu w programie eVe

Przykładowe zestawienie wyników audytu w programie eVe

 

  • znanego zużycia ciepła lub zużycia paliwa,
  • roku budowy,
  • bilansu cieplnego wykonanego na podstawie wypełnionej przez inwestora ankiety załączonej do programu.

Pozwala to oszacować efekty termomodernizacji lub modernizacji c.o. praktycznie w każdej sytuacji.

Program eVe pozwala na wykonanie analizy ekologicznej efektów termomodernizacji tak potrzebnych do projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej lub z polskich środków pomocowych.

Program eVe umożliwia opracowanie audytów energetycznych i biznesplanu na termomodernizację istniejących obiektów, z założeniem korzystania z różnego rodzaju form finansowania inwestycji. Można przygotować inwestycje w oparciu o środki z Funduszu Ochrony Środowiska, kredyt termomodernizacyjny lub zakładając ubieganie się o dowolny kredyt komercyjny. Ponieważ program eVe zawiera ministerialną bazę danych emisyjnych, umożliwia on automatyczne wykonanie efektu ekologicznego planowanej termomodernizacji lub modernizacji kotłowni na ekologiczną np. na biomasę. Za pomocą otrzymanych z programu eVe wyników, można bardzo szybko opracować wnioski o dotacje do Ekofunduszu lub uzyskać środki finansowe z Unii Europejskiej.

Dodatkowo w programie można przeprowadzić w prosty sposób analizę spłaty kredytu uzależnioną od wysokości zaliczkowania lub kosztów rzeczywistych ciepła odniesionych do 1 m2/miesiąc oraz pozwala szybko zweryfikować zaliczkowanie na c.o. i opłaty za c.w.u.

Dalsze prace nad programem zaowocowały kolejnymi usprawnieniami i nowymi funkcjami. Od maja dostępne są następujące nowe rozwiązania i ulepszenia:

  • wprowadzenie własnego logo, które będzie zamieszczane na wydrukach opracowanego projektu;
  • rozszerzono możliwość wykonywania audytu z wykorzystaniu energii elektrycznej i pomp ciepła;
  • zamieszczono w bazie danych jednostkowe średnie emisje powstające podczas produkcji energii elektrycznej;
  • uporządkowano wprowadzanie podatku VAT do ceny za ciepło;
  • wprowadzono dodatkową funkcję umożliwiającą wykonywanie dokładnego obliczania sprawności regulacji;
  • rozszerzono bazę danych emisyjnych o parametry emisyjne dla kotłów Viessmann i Hoval;
  • podczas nakładania nowej wersji na wcześniej zainstalowaną program pozwala zachowywać wprowadzone indywidualnie bazy danych emisyjnych.

Jednak najważniejszą zmianą jest udostępnienie wersji eVe UT umożliwiającej wykonywanie audytów energetycznych zgodnie z "Ustawą termomodernizacyjną" na podstawie udostępnionego przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych wzorca struktury wydruków. Program opracowany został na bazie arkuszy kalkulacyjnych. W pierwszym etapie dostępny będzie na bazie MS Excel, następnie z darmowym arkusz kalkulacyjnym zawartym w pakiecie Open Office.

Program wykonuje:

  • automatyczny dobór grubości ocieplenia w zależności od kosztów usprawnień i od warunku na opór cieplny spełniającego wymagania ustawy. Prezentacja wizualna wyników SPBT dodatkowo ułatwia przyjęcie właściwych rozwiązań;
  • ze względu na duże wahania kosztów za materiały zwłaszcza termoizolacyjne, wprowadzono ciekawy i prosty sposób wyceny zabiegów termomodernizacyjnych;
  • automatyczne porządkowanie dobranych usprawnień termomodernizacyjnych wg SPBT;
  • automatyczne zestawienie tabeli usprawnień wariantów;
  • automatyczny opis wybranego przez audytora wariantu do realizacji;
  • automatyczna numeracja stron audytu;
  • automatyczne zestawienie opisów stron załączników;
  • łatwe i proste korzystanie z audytu: podpowiedzi, naturalne wprowadzanie danych do audytu kontrola prawidłowości wprowadzanych danych, zabezpieczenie przed pomyłkowymi wpisami, ukrywanie zbędnych wierszy, proste przygotowanie do wydruku, możliwość edycji audytu w formie obrazów.

Program zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wykonywanie audytów, automatyzując wszelkie obliczenia i prace audytorskie.

 

Szkolenia

Warto skorzystać z planowanych szkoleń z wykonywania audytu z wykorzystaniem programu Agnes, eVe i eVe UT. Prezentacja programów wraz ze szkoleniem z wykonywania audytów jest bardzo dobrą formą zdobywania wiedzy i wyczucia inżynierskiego. Szczegóły uczestnictwa w szkoleniu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.cieplej.pl

Jerzy Żurawski
jurek@cieplej.pl







 

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
  1. Biomasa jako paliwo
  2. Biomasa jako istotny czynnik rozwoju i aktywizacji społeczności lokalnej
  3. Zasady planowania produkcji biomasy z roślin energ. z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju
  4. Regional and local strategies of development of use of renewable energy
  5. Wywiązywanie się ze zobowiązań wynikających z wymogów polityki UE w krajach członkowskich
  6. Doświadczenia w budowaniu rynku biomasy dla ZEW KOGENERACJA S.A.
  7. Osiągnięcia Powiatu Dzierżoniowskiego w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii
  8. Energetyczne Wykorzystanie Odpadów Ulegających Biodegradacji
  9. Audyty energetyczne opracowywane w programach komputerowych
  10. Termografia w Budownictwie
  11. Termomodernizacja c.o. i c.w.u.
  12. Bieżące remonty dociepleń ścian
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju