Ocieplanie dachu cz.1 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Ocieplanie dachu cz.1

24 sierpnia 2008

Wraz z wykonaniem ocieplenia ścian i dachu wykonywane będą również inne prace tj.: wyko-nanie izolacji wodnej, wykonanie nowych obróbek blacharskich. Głównym jednak zadaniem jest obniżenie strat ciepła przez przenikanie przez dach. W polskim budownictwie mieszka-niowym i publicznym można spotkać dachy spadziste popularnie zwane więźbami dachowy-mi, stropodachy wentylowane i niewentylowane. Przez dachu ucieka stosunkowo nie wiele ciepła jednak docieplenie dachu zwraca się stosunkowo szybko. Straty ciepła przez dach zale-żą od: izolacji termicznej oraz od stosunku powierzchni dachu do pozostałej powierzchni przez którą ucieka ciepło. Dla budynków parterowych udział strat w całym bilansie jest naj-większy i może nawet wynieść 20% całkowitych start ciepła .

Przykładowe zestawienie strat ciepła w budynku wielorodzinnym.

Dla budynków wysokich 10-11 kondygnacyjnych z wielkiej płyty przez dach ucieka zaledwie 5%-7% ciepła. Czas zwrotu poniesionych nakładów na ocieplenie nie przekracza 4-5 lat. Przedsięwzięcie jest więc opłacalne.

Przykładowe zestawienie strat ciepła w budynku wielorodzinnym.

Ocieplanie stropodachów wentylowanych.
Do podstawowych skutków ocieplenia stropodachu wentylowanego można zaliczyć:
  • Ogranicza strefę temperatur ujemnych wewnątrz stropowej części stropodachu i zwiększa stateczność cieplną stropu ,
  • Może być realizowane bez zakłócania użytkowania pomieszczeń.

Efekty możliwe do osiągnięćia : obniżenie strat ciepła przez przenikanie przez stropodach nawet w 90% (zależnie od cech izolacyjności termicznej stropodachu w stanie istniejącym), a tym samym obniżenie sezonowego zapotrzebowania ciepła do ogrzewania budynku o 4%- 15% w zależności od typu budynku.

Szczególne wymagania i ograniczenia: zgodnie z Rozporz. MSWiA 2.09.99(Dz.U.79poz.900) stropodach budynku po termomodernizacji powinien mieć opór cieplny co najmniej R= 4 ,5 m2xK/W (czyli współczynnik przenikania ciepła max U=0,23 W/(m2xK ).

Koszt (z VAT) ocieplenia 1m2 stropodachu wynosi w przybliżeniu :

Ocieplenie granulatem wełny mineralnej ok. 40 – 60 zł / m2

Ocieplenie luźną wełną szklaną jak wyżej

Metoda ocieplenia stropodachów wentylowanych.

Dla umożliwienia ułożenia dodatkowej warstwy izolacyjnej bez rozbieranie górnej części stropodachu stosuje się metodę, która polega na wdmuchiwaniu do zamkniętej przestrzeni stropodachu specjalnie przygotowanego materiału izolacyjnego, który tworzy na powierzchni stropu grubą warstwę ocieplającą. Materiałem izolacyjnym może być wełna szklana, wełna mineralna lub inne tworzywo stosowane nie w najczęściej spotykanej postaci płyt, ale jako luźna wełna.

Wdmuchiwanie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu do pneumatycznego rozpo-ścierania warstwy izolacyjnej z luźnego materiału. Wdmuchiwanie wykonuje się najczęściej przez otwory wentylacyjne w ścianach budynku lub przez otwory specjalne wywiercane na powierzchni dachu (w płytach dachowych). Otwory te po wykonaniu ocieplenia są wypełnia-ne lub też montuje się w nich kominki wentylujące wewnętrzną przestrzeń stropodachu. W czasie realizacji robót nie występują żadne uciążliwości dla mieszkańców i nie występują odpady. Materiał jest przywożony na miejsce zastosowania bezpośrednio przed ułożeniem, zbędne jest więc składowanie go na miejscu robót. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu wykonawcy realizują do 1000m2 ocieplenia o grubości 15- 20cm w ciągu jednego dnia pracy.

Ocieplenia metodą wdmuchiwania realizuje na terenie Polski kilka firm. Wykonywane ocie-plenia różnią się między sobą głównie rodzajem stosowanego materiału izolacyjnego. Mate-riał ten musi być niepalny i niehigroskopijny, czyli nie absorbujący wilgoci z powietrza.





 

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju