Ocieplanie dachów płaskich oraz więźby dachowej 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Ocieplanie dachów płaskich oraz więźby dachowej

24 sierpnia 2008
mala fotka

Średnie zużycie materiałów izolacyjnych w Polsce jest dwa razy niższe niż w Niemczech i Szwecji i prawie cztery razy niższe niż w USA i Norwegii. Przyczyną jest mała świadomość kosztów jakie ponoszone są podczas eksploatacji na ogrzewanie. Przeprowadzone analizy wykazały, że w budynku eksploatowanym przez 50 lat koszty na wzniesienie budynku stano-wiły tylko 11% całkowitych kosztów. Na rozbiórkę wydano 0,4% całkowitych kosztów życia budynku. Na ogrzewanie zaś wydaje się 75% całkowitych kosztów. Zmniejszanie zużycia energii w staje się jednym z najważniejszych zadań. Zmiany klimatu spowodowały, że letnie upały stają się bardzo uciążliwe. Coraz częściej więc myślimy też o chłodzeniu własnych mieszkań-czy jest to działanie właściwe?

O ocieplaniu domów wiąże się zazwyczaj ze zmniejszeniem strat ciepła w okresie grzewczym czyli zmniejszenie rachunków za ogrzewania. Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że ocie-plenie budynków to również ochrona przed wysokimi temperaturami latem. Koszty utrzyma-nia niskich temperatur latem, czyli koszty klimatyzacji są zazwyczaj wyższe od ogrzewania mieszkania zimą. Praktycznie wszystkie mieszkania w Polsce nie posiadają klimatyzacji. Je-dynym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji termicznej dla budynków. Zimą zmniesza straty ciepła, latem nie dopuszcza do nadmiernego nagrzania.

Najbardziej narażeni na działanie wysokich temperatur latem i niskich zimą są mieszkańcy ostatniej kondygnacji. W mieszkaniach źle zaizolowanych, znajdujących się na strychu lub ostatniej kondygnacji latem temperatura przekracza 35 °C. Kilkudniowe upały doprowadzają do licznych zasłabnięć i kłopotów z układem krążenia. Przy ocieplonych ścianach i dachach podczas upałów temperatura nie przekracza 22-24 °C. Jak zatem prawidłowo ocieplić dachy?

W zeszłym odcinku zamieściliśmy informacje o ocieplaniu stropodachów wentylowanych. Dziś omówimy ocieplenie stropodachów oraz więźby dachowej.

OCIEPLENIE STROPODACHÓW
Ocieplanie wszelkiego rodzaju dachów ma ogromny wpływ na:
  • Skuteczne obniża straty ciepła przez dach, likwidacją mostków cieplne i nieszczelności,
  • Ograniczenie stref temperatur ujemnych wewnątrz stropodachu i zwiększa jego statecz-ność cieplną. A więc nawet kilkugodzinne przerwy w ogrzewaniu nie będą miały większego wpływu na temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych.
  • Zmniejsza niekorzystne oddziaływania wysokich temperatur występujących latem na mikroklimat pomieszczeń na ostatniej kondygnacji, temperatura nie będzie wyższa od 22-24 °C.
  • Eliminuje przemarzania ścian i dachów a więc i ryzyka pojawiania się pleśni i grzybów w pomieszczeniach
  • Podwyższenie komfortu cieplnego pomieszczeń ostatniej kondygnacji. Temperatura po-wietrza zimą będzie mogła być niższa o 2-3 °C a temperatura odczuwalna przez mieszkańców będzie jak przed termomodernizacją dachu, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowo na ogrzewa-niu.

Ocieplenie stropodachu niewentylowanego (pełnego) umożliwia obniżenie strat ciepła przez przenikanie przez stropodach nawet w 80%-90% (zależnie od cech izolacyjności termicznej stropodachu w stanie istniejącym), a tym samym obniżenie sezonowego zapotrze-bowania ciepła do ogrzewania budynku o 5% - 15%. Udział strat ciepła przez dach w global-nym bilansie strat ciepła w budynku zależy również od wysokości budynku.

Zgodnie z Rozporz. MSWiA z 22.09.99(Dz.U.79poz.900) stropodach budynku po termomo-dernizacji powinien mieć opór cieplny co najmniej R= 4 ,5 m2K/W czyli współczynnik prze-nikania ciepła max U=0,23 W/m2K

Koszt realizacji ocieplenia w przybliżeniu 70 do 90 zł/m2 (z VAT) wraz z nowym pokryciem dachu papą.

Ocieplenie stropodachów pełnych w przypadku dobrego stanu istniejących warstw izolacyj-nych i pokryciowych, wykonuje się poprzez ułożenie dodatkowych warstw materiałów izola-cyjnych na istniejącym pokryciu oraz wykonanie na izolacji nowego pokrycia.

Jeżeli natomiast istniejące warstwy izolacyjna i pokryciowa są w złym stanie technicznym, powinno się je usunąć i wykonać ocieplenie o odpowiedniej izolacyjności oraz pokrycie od nowa. Zwykle wykonuje się warstwę izolacyjną stropodachów o grubości ok. 16-20 cm sty-ropianu lub wełny mineralnej.

OCIEPLENIE WIĘŹBY DACHOWEJ - PODDASZE OGRZEWANE

Więźby dachowe występują zazwyczaj w domach jednorodzinnych, niskich budynkach wie-lorodzinnych i szkołach budowanych. Udział strat ciepła przez dach w budynkach niskich jest znacznie większy niż w budynkach wysokich (8-10 kondygnacyjnych). Obniżenie strat ciepła przez dach przyniesie więc znacznie większy efekt latem i zimą.

Podstawowe zalety ocieplenia dachu nad poddaszem ogrzewanym: skutecznie obniża straty ciepła, likwiduje mostki cieplne i nieszczelności,

Możliwe do osiągnięcia efekty to: obniżenie strat ciepła przez przenikanie przez dach, nawet w 95% (zależnie od cech izolacyjności termicznej stropodachu w stanie istniejącym), a tym samym obniżenie sezonowego zapotrzebowania ciepła do ogrzewania budynku o 10-25%.

Zgodnie z Rozporz. MSWiA z 22.09.99 (Dz.U.79 poz. 900) stropodach budynku po termomodernizacji powinien mieć opór cieplny co najmniej R=4 ,5 m2xK/W (czyli współczynnik przenikania ciepła max U=0,23 W/m2xK).

Koszt termomodernizacji więźby dachowej zależy od stanu technicznego konstrukcji dachu. Konieczność remontu lub wymiany krokwi, łat, i innych elementów konstrukcyjnych dachu może spowodować, że całkowity koszt przekroczy nawet 150 zł/m2. Zazwyczaj realizacja ocieplenia dachu bez konieczności wykonania dodatkowych prac można oszacować w przy-bliżeniu: 70-80 zł/m2(z VAT). Konieczność przełożenia dachówki, wzmocnienia konstrukcji i ocieplenia więźby dachowej zwiększa koszty termomodernizacji do 100-130 zł/m2.

Przepisy, normy i literatura pomocne przy projektowaniu i oszacowaniu kosztów ocieplenia więźby dachowej : norma PN-EN ISO 6946 : 1999 -Opór cieplny i współczynniki przenikania ciepła oraz Płoński W., Kołodziejczyk W.: Ocieplamy nasze domy. Warszawa 1995.W-wskie Centrum PZITB

Ocieplenie dachów nad poddaszem ogrzewanym wykonuje się przez ułożenie warstwy izola-cyjnej pomiędzy krokwiami. Szczególnym problemem jest zabezpieczenie przegród przed zawilgoceniem skraplającą się para wodną oraz infiltracja powietrza zewnętrznego przez nie-szczelności pokrycia dachowego i ocieplenia. Konieczne jest stosowanie paroizolacji i war-stwy wiatroszczelnej.

Ocieplenie wykonuje się z wełny mineralnej zwykle o grubości 16-25 cm - mocuje się w przestrzeni pomiędzy krokwiami. Pod tą warstwą (od zewnętrznej strony przegrody) układa się (przybija) warstwę wiatroszczelną z folii perforowanej, która przepuszcza parę wodną , natomiast chroni przed przepływem powietrza (wiatrem). Od strony wewnętrznej (od strony pomieszczenia warstwy izolacyjne okrywa się paroizolacją z folii PVC lub folią polietylenową. Jako izolację termiczną stosuje się zwykle wełnę mineralną lub wełnę szklaną w postaci płyt o gęstości 35 lub 45 kg/m3 o współczynniku przewodności cieplnej l=0,039 W/mK. Stosowanie styropianu jest niewskazane ze względu na jego niższa odporność ogniową, niszczenie przez gryzonie oraz duże problemy w prawidłowym-dokładnym dopasowaniu izolacji do rozstawu krokwii. Od wewnątrz przybija się warstwę wykończeniową z desek lub z płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli grubość warstwy izolacyjnej ma być większa niż grubość krokwi np. o wymiarach 14 x 10 cm2 – do krokwi przybija się listwy drewniane-łaty o odpowiedniej grubości , ażeby umożliwić ułożenie zaprojektowanej grubości wełny mineralnej.

OCIEPLENIE STROPÓW POD NIEOGRZEWANYM PODDASZEM

Często strychy wykorzystywane są jako suszarnie, magazyny różnych rzeczy. Ocieplenie da-chu wiąże się z ociepleniem stropu ostatniej kondygancji. Obniżenie strat ciepła przez strop pod poddaszem nieogrzewanym ma za zadanie likwidacja nieszczelności i mostków ciepl-nych oraz zmniejszenie strat ciepła przez strop ostatniej kondygnacji.

Podstawową zaletą ocieplenia stropu pod poddaszem nieogrzewanym jest skutecznie obniża straty ciepła przy niewielkich kosztach inwestycji. Obniżenie strat ciepła może osiągnąć na-wet w 80%, zależnie od cech izolacyjności termicznej stropodachu w stanie istniejącym, a tym samym obniżenie sezonowego zapotrzebowania ciepła do ogrzewania budynku o 5- 15 %. Koszt realizacji w przybliżeniu: 30-50 zł(z VAT).

Zgodnie z Rozporz. MSWiA z 22.09.99(Dz.U.79poz.900) stropodach budynku (lub strop pod poddaszem nieogrzewanym) po termomodernizacji powinien mieć opór cieplny co najmniej R=4 ,5 m2xK/W ( czyli współczynnik przenikania ciepła max U=0,23 W/(m2xK ).

Przepisy, normy, literatura zawierająca szczegóły techniczne ocieplenia stropu można znaleźć w: Norma PN-EN ISO 6946 : 1999 -Opór cieplny i współczynniki przenikania ciepła, Płoński W., Kołodziejczyk W.: Ocieplamy nasze domy. Warszawa 1995.W-wskie Centrum PZITB, Remonty budynków mieszkalnych. Technika i kalkulacja. Warszawa 1999. W-wskie Centrum PZITB.

Zazwyczaj stropy ostatniej kondygnacji wykonane są z belek drewnianych . Ocieplenie stro-pów poddasza nieogrzewanego wykonuje się przez ułożenie warstwy izolacyjnej na stropie lub pomiędzy belkami nośnymi zwykle o grubości 14-18 cm. Jako izolację termiczną stosuje się zwykle wełnę mineralną w postaci płyt o gęstości 35 lub 45 kg/m3. Stosowanie styropianu jest niewskazane ze względu na jego niższa odporność ogniową i niszczenie przez gryzonie.

W tych miejscach poddasza, które są przewidziane dla komunikacji lub składowania, trzeba wykonać podłogę z desek opartych na łatach opartych na stropie.

Rysunki Andrzej Soroko

Jerzy Żurawski





   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju