Ekrany zagrzejnikowe 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Ekrany zagrzejnikowe

24 sierpnia 2008
mala fotka

Zmniejszenie zużycia energii wiąże się z: ograniczaniem start ciepła w budynku oraz z poprawieniem sprawności systemu grzewczego. Do tej pory omawialiśmy różne działania związane z ograniczeniem strat ciepła w budynku. Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych może doprowadzić do obniżenia strat ciepła nawet o 25%. Czas zwrotu poniesionych nakładów na docieplenie ścian zazwyczaj nie przekracza sześciu lat. Zabieg ten należy do średnioopłacalnych.

Termomodernizacja dachu wykonana w oparciu o wytyczne ustawy termomodernizacyjnej gwarantuje zmniejszenie zużycia energii w zależności od wysokości budynku o 4% do 8%. Czas zwrotu poniesionych nakładów zazwyczaj nie przekracza 5 lat. Ocieplanie dachu należy do inwestycji bardzo opłacalnych.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych daje dość duże oszczędności sięgającenawet 20%, jednak koszty inwestycji są bardzo wysokie. Czas zwrotu nakładów zazwyczaj przekracza 20 lat. Zabieg ten uznać można za małoopłacalny. Jednak w połączeniu z modernizacją wentylacji efektywność wymiany okien w połączeniu z modernizacją znacznie się poprawia.

Ostatnim zabiegiem często pomijanym nawet przez audytorów energetycznych a związanym z ograniczeniem strat ciepła w budynku jest wykonanie ekranów zagrzejnikowych. Zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie można realizować również przez fragment przegrody zewnętrznej, w obrysie której znajduje się grzejnik czyli przez wnękę grzejnikową. W technologii tradycyjnej grzejniki umieszczane były we wnękach grzejnikowych o bardzo małej izolacji termicznej. Przyczyną nadmiernych straty ciepła są: zdecydowanie wyższa temperatura generująca przy grzejniku większy strumień ciepła oraz gorsza izolacja termiczna ściany w miejscu wnęki. Dla przykładu w murze z cegły gr. 40 cm o U=1,5 W/m2K. Wnęka zmniejsza grubość muru o 12 cm, co oznacza że izolacyjność ściany w tym miejscu wynosi 2 W/m2K. Zastosowanie ekranu zagrzejnikowego pozwoli zmniejszyć zaoszczędzić od 2,5% do 5% energii.

Zalety i wady zastosowania ekranów zagrzejnikowych:
  • zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie przez fragment przegrody zewnętrznej, w obrysie której znajduje się grzejnik,
  • niewielki wzrost mocy cieplnej grzejnika (około 3%) w przypadku stosowania ekranów absorpcyjnych,
  • zmniejszenie mocy cieplnej grzejnika (około 9%) w przypadku stosowania ekranów refleksyjnych.

Ekranowane mogą być wszystkie typy grzejników umieszczone na przegrodach zewnętrznych jednak możliwe do osiągnięcia efekty są różne dla różnych typów budynków.

Jak określić oszczędności?

Określenie rocznych oszczędności zależne jest od oporu cieplnego ściany przy grzejniku, typu grzejnika i rodzaju ekranu grzejnikowego. Roczne zapotrzebowanie na ciepło po wykonaniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego Q1 (GJ/rok), można określić w sposób szacunkowy z następujących zależności:Q1 = (1 - d) * Q0,gdzie d – współczynnik odczytany z wykresu na rysunku nr 1, Q0 – roczne zapotrzebowanie na ciepło przed wykonaniem przedsięwzięcia ter-momo-dernizacyjnego (GJ/rok).

Zależność współczynnika zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło d od oporu cieplnego przegrody zewnętrznej Rsc, w obrysie której znajduje się grzejnik

Zależność współczynnika zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło d od oporu cieplnego przegrody zewnętrznej Rsc, w obrysie której znajduje się grzejnik

Stosowanie ekranowania prowadzi do niewielkich oszczędności w zużyciu energii, gdyż ogranicza straty ciepła jedynie przez mały fragment ściany zewnętrznej, pokrywającej się z obrysem grzejnika. Jest to jednak przedsięwzięcie opłacalne pod względem czasu odzyskania nakładów inwestycyjnych gdy ściana zewnętrzna charakteryzuje się małym oparem cieplnym, zazwyczaj mniejszym od 1,0 m2K/W. Opór cieplny budynków z wielkiej płyty z uwzględnie-niem mostków termicznych wynosi około 0,67 m2K/W, budynki w technologii tradycyjnej 0,5 m2K/W.

Koszt ekranowania 1 m2 grzejnika ekran refleksyjny wynosi w przybliżeniu 15 zł/m2 do 20 zł/m2 i zależy od konieczności wykonania prac dodatkowych przygotowujących podłoże do przyklejenia ekranu. W cenie uwzględniono koszt materiału i robocizny.

Ekrany zagrzejnikowe można podzielić, w zależności od sposobu ekranowania, na refleksyjne i absorpcyjne.

Zagrzejnikowy ekran refleksyjny

Ekran refleksyjny wykonany jest z elastycznej taśmy styropianowej o grubości od 3 do 6 mm i szerokości 500 mm oraz aluminiowej folii o grubości 0,007 – 0,009 mm, podklejonej papie-rem o gramaturze 60 - 120 g/m2. Folia aluminiowa, podklejona papierem, sklejana jest w cza-sie produkcji wraz z taśmą styropianową. Powstała w ten sposób warstwa stanowi izolację termiczną oraz odpromiennik ciepła.

Zagrzejnikowy ekran refleksyjny z warstwą termoizolacyjną

Zagrzejnikowy ekran refleksyjny z warstwą termoizolacyjną

Produkowane są również ekrany refleksyjne, charakteryzujące się brakiem warstwy termoizo-lacyjnej. Wykonuje się je z materiału półprzezroczystego. Wygląd powierzchni od strony grzejnika sprawia wrażenie posrebrzanej. Wymiar paneli ekranowych wynosi 444 x 688 mm. W panelu wytłoczone są występy o wysokości 8 mm mające intensyfikować konwekcję swo-bodną oraz stworzyć dodatkową izolację termiczną. Ekran przyklejany jest do ściany za po-mocą specjalnej adhezyjnej taśmy akrylowej.

Zagrzejnikowy ekran absorpcyjny

Absorpcyjny ekran zagrzejnikowy wykonany jest z tworzywa sztucznego w formie układu równoległych kanałów o szerokości około 3 mm, pokrytego z jednej strony folią aluminiową (rys. 3). Ekran powinien być umieszczony w szczelinie powietrznej pomiędzy grzejnikiem a ścianą zewnętrzną.

Zagrzejnikowy ekran absorpcyjny

Zagrzejnikowy ekran absorpcyjny

Powierzchnia od strony grzejnika pokryta jest farbą o współczynniku emisyjności e mieszczącym się w granicach od 0,92 do 0,96. Pofalowanie tej części dodatkowo zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. Od strony przegrody budowlanej ekran pokryty jest folią aluminiową o współczynniku emisyjności mieszczącym się w granicach od 0,08 do 0,1.Tego typu konstrukcja umożliwia absorpcję promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejnik, jednocześnie zmniejszając gęstość strumienia ciepła przepływającego przez ścianę zewnętrzną. Wąskie kanały powietrzne stanowią opór cieplny powodujący zmniejszenie temperatury na powierzchni folii aluminiowej.

LITERATURA:
  • Żukowski M., Absorpcyjny ekran zagrzejnikowy. Model matematyczny. Badania do-świadczalne. Rozprawa doktorska 1996.

W artykule wykorzystano informacje z Katalogu Usprawnień Termomodernizacyjnych Narodowej Agencji Poszanowania Energii

Jerzy Żurawski
jurek@cieplej.pl






   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju