Kilka uwag o projektowaniu zrównoważonym 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Porady
 

Kilka uwag o projektowaniu zrównoważonym

28 maja 2010

mala fotka

Najważniejszym etapem procesu inwestycyjnego jest etap projektowania, podczas którego podejmowane są decyzje mające wpływ na cykl „życia budynku”. Na tym etapie podejmowane są decyzje o oddziaływaniu budynku lub budowli na otaczające nas środowisko, na nasze samopoczucie (psychologia architektury) oraz na zużycie energii i surowców naturalnych związanych z wyborem materiałów budowlanych, technologii ich wznoszenia, trwałości, a także możliwości rozbiórki i ponownego wykorzystania.
W ostatnich latach wprowadza się pojęcie „zrównoważonego projektowania”, które wymaga uwzględnienia zasad „zrównoważonego rozwoju”. Definicja rozwoju zrównoważonego mówi o spełnianiu teraźniejszych potrzeb bez narażania na szwank możliwości spełniania potrzeb przez przyszłe pokolenia. Można wyróżnić w tym zakresie trzy grupy oddziałujące wzajemnie na siebie:
-podmiot, jakim jest człowiek, oraz wynikające z tego kwestie społeczne,
- środowisko naturalne,
- aspekty ekonomiczne związane z rozwojem (...)   czytaj całość artykułu w PDF >>>

Jerzy Żurawski

Zawód Architekt nr 3/2010


   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Porady
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju